Back to

Men's doubles preliminary

Pool A: Chris Walker-Mark Cairns (Eng) bt Damien Tam-Marlen Brunskill (Png) 15-3, 15-6

Zarak Jahan Khan-Khasif Shuja (Pak) bt Amos Lwiza-A. Gulamali (Tan) w.o

Zarak Jahan Khan-Khasif Shuja (Pak) bt Damien Tam-Marlen Brunskill (Png) 15-7, 15-5

Pool B: Zainal Abidin-Peter Hill (Sin) bt Nigel Blackburns-Adam Shields (Gue) 15-5, 15-8

Jonathon Power-Graham Ryding (Can) bt Gareth Davies-Matthew Benjamin (Wal) 15-10, 6-15, 15-6

Jonathon Power-Graham Ryding (Can) bt Nigel Blackburn-Adam Shields (Gue) 15-12, 15-12

Gareth Davies-Matthew Benjamin (Wal) bt Zainal Abidin-Peter Hill (Sin) 15-7, 15-11

Pool C: Rodney Eyles-Byron Davis (Aus) bt Charanjit Walia-Otta Kwach (Ken) 15-0, 15-3

Glen Wilson-Wayne Werder (Nzl) bt Brian Jackson-Paul De Vertuil (Tri) 15-6, 15-7

Rodney Eyles-Byron Davis (Aus) bt Brian Jackson-Paul De Vertuil (Tri) 15-2, 15-10

Glen Wilson-Wayne Werder (Nzl) bt Charanjit Singh-Otto Kwach (Ken) 15-6, 15-6

Pool D: David Heath-Martin Heath (Sco) bt Rajdeep Singh-Hartaj Singh (Ken) 15-9, 15-10

Paul Johnson-Mark Chaloner (Eng) bt Derek Hunter-Scott Evans (Png) 15-3, 15-7

Paul Johnson-Mark Chaloner (Eng) bt Rajdeep Singh-Hartaj Singh (Ken) 15-4, 15-3

Martin Heath-David Heath (Sco) bt Derek Hunter-Scott Evans (Png) 17-15, 15-9

Pool E: David Palmer-Paul Price (Aus) bt Nicolas Kyme-Tommy Sheratt (Ber) 15-6, 15-10

Paul Steel-Daniel Sharplin (Nzl) bt Lazarous Chilufya-Patrick Chifunda 15-5, 14-17, 15-6

Paul Steel-Daniel Sharplin (Nzl) bt Nicholas Kyme-Tommy Sheratt (Ber) 15-6, 15-4

David Palmer-Paul Price (Aus) bt L. Chilufya-P. Chifund (Zam) 15-5, 15-12

Pool F: Craig Wapnick-Glenn Whittaker (Rsa) bt M. Mokgosi-C. Ntshebe (Bot) 15-7, 15-9

Kenneth Low-Michael Soo (Mas) bt Robby Lingashi-Selisho Masambo (Zam) w.o

Kenneth Low-Michael Soo (Mas) bt Maogi Moksogi-Conrad Ntshebe (Bot) 15-7, 15-10.

Pool G: Alex Gough-David Evans (Wal) bt Troy D. Rahming-Shadrach Morris (Bah) 15-5, 15-6

Ong Beng Hee-Mohamed Azlan Iskandar (Mas) bt Mansoor Zaman-Mohd Humayun Khan (Pak) 15-11, 17-14

Alex Gough-David Evans (Wal) bt Mansoor Zaman-Mohd Humayun Khan (Pak) 15-4, 15-2

Ong Beng Hee-Mohamed Azlan Iskandar (Mas) bt Troy D. Rahming-Shadrach Morris (Bah) 15-6, 15-8

Pool H: Peter Nicol-Stuart Cowie (Sco) bt Pule Tangane-Cunning Machinya 15-2, 15-8

Rodney Durbach-Craig Van Der Wath (Rsa) bt S. Thiratna-G. Fernando (Sri) w.o

Rodney Durbach-Craig Van Der Wath (Rsa) bt Pule Tangane-Cunning Machinya (Bot) 15-8, 15-9

 

Women's doubles preliminary

Pool A: Leilani Joyce-Philippa Beams (Nzl) bt Heather Wallace-Melanie Jans (Can) 15-9, 15-4

Claire Nitch-Natalie Grainger (Rsa) bt Kartina Hogan-Sian Johnson (Wal) 15-13, 15-10

Leilani Joyce-Phillipa Beams (Nzl) bt Katrina Hogan-Sian Johnson (Wal) 15-4, 15-4

Claire Nitch-Natalie Grainger (Rsa) bt Heather Wallace-Melanie Jans (Can) 15-13, 15-10.

Pool B: Sue Wright-Cassie Jackman (Eng) bt Mah Li Lian-Millie Moy (Sin) 15-5, 15-12

Leong Siu Lynn-Nicol David (Mas) bt Mah Li Lian-Millie Moy (Sin) 13-15, 15-11, 15-12

Pool C: Sarah Fitz-Gerald-Carol Owens (Aus) bt Claire Waddell-Senga Macfie (Sco) 15-8, 15-7

Angelique Clifton-Annelize Naude (Rsa) bt Claire Waddel-Senga Macfie (Sco) 15-13, 15-2

Pool D: Linda Charman-Jane Martin (Eng) bt Sharon Wee-Kuan Choy Lin (Mas) 15-7, 15-9

Robyn Cooper-Rachael Grinham (Aus) bt Victoria Chishimba-Mexilda Nonde (Zam) 15-4, 15-4

Linda Charman-Jane Martin (Eng) bt Victoria Chishimba-Mexilda Nonde (Zam) 15-2, 15-4

Robyn Cooper-Rachael Grinham (Aus) bt Sharon Wee-Kuan Choy Lin (Mas) 15-3, 15-10.